Babička nosila polyester, maminka bavlnu - stále máte na výběr viskózu a lyocell!
Jako kobieta uwielbiająca modę z pewnością jesteś w stanie wzbudzić zazdrość otoczenia i błyskawicznie zdefiniować takie kolory, jak modrakowy, seledynowy czy fuksjowy. Na pewno potrafisz też wyjaśnić, że jodełka oraz kurza stopka to nie tylko zagadnienia ze świata fauny i flory.
Czy jednak jesteś na tyle zorientowana w temacie, żeby choć w kilku słowach scharakteryzować włókna, z których wykonane zostały Twoje ulubione ubrania?
Czy może tak naprawdę rozróżniasz jedynie cienki bawełniany batyst od grubej wełny, a o materiałach syntetycznych i sztucznych wiesz tylko tyle, ile zasłyszałaś od mamy lub babci - że nie przepuszczają powietrza i lepiej ich unikać?
Materiały odzieżowe nie takie trudne do sklasyfikowania
Zasadniczo, fascynujący świat materiałów odzieżowych rozróżnia trzy rodzaje włókien, z których powstają nasze ulubione tkaniny i dzianiny:
- naturalne – czyli pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego (np. len, bawełna, wełna, jedwab),
- sztuczne – pozyskane w wyniku chemicznej obróbki celulozy drzewnej (np. wiskoza, lyocell, modal),
- a także syntetyczne – produkowane od początku do końca przez człowieka, pozyskiwane w procesie polimeryzacji ropy naftowej lub węgla (np. poliester, poliamid, akryl, elastan).
Dnes je na trhu mnoho oděvů z homogenních oděvních materiálů a oděvů ze směsí různých vláken. To ovlivňuje funkční vlastnosti tkanin a úpletů, např. snižuje náchylnost k mačkání, zvyšuje pružnost nebo jednoduše umožňuje snížit cenu. Proto se při doplňování šatníku vyplatí zkontrolovat složení surovin a mít na paměti, že pro vás i životní prostředí je nejpříznivější oblečení z tkanin nebo úpletů z celulózových vláken, tedy z vláken rostlinného původu.
Organická bavlna, lyocell nebo viskóza?
Dnešní převládající ekologické trendy mají velký vliv i na oděvní průmysl. Spotřebitelé stále častěji vědomě nakupují oblečení a vybírají si to, které je ušito z přírodních materiálů rostlinného původu. Proto jsou nové kolekce často založeny na tkaninách a úpletech z organické bavlny, viskózy nebo lyocellu. Tato volba designérů vlastně není překvapivá, protože je to v mnoha ohledech nejlepší řešení.
Organická bavlna
Ačkoli se bavlna pěstuje na celém světě již tisíce let, k intenzifikaci její výroby došlo až v 18. století a v době průmyslové revoluce v Anglii. Rostoucí poptávka po bavlně vedla k tomu, že její pěstování, sklizeň a zpracování je dnes jedním z procesů, které nejvíce poškozují životní prostředí. Současné módní trendy však kladou stále větší důraz na používání organické bavlny vyrobené s omezeným množstvím škodlivých látek.
Bavlněné oděvy se obecně vyznačují velmi dobrou prodyšností a hygroskopičností a oděvy z pletených a tkaných materiálů se na jaře a v létě velmi dobře nosí. Bavlněné úplety se často používají na spodní prádlo a sportovní oděvy, zatímco tkaniny se kromě oděvů používají také na užitkové textilie.
Viscose
Jedná se o vlákno získané chemickým zpracováním celulózy, a proto je klasifikováno jako umělé. Z tohoto důvodu je někdy laickou veřejností mylně vnímána jako nepřirozená. Komerční výroba viskózy byla zahájena na počátku 20. století a tento materiál, známý také jako "umělé hedvábí", byl uznán pro své užitné vlastnosti. Příjemná na dotek, měkká, prodyšná a lehká viskóza je stejně jako bavlna ideální volbou pro teplejší roční období.
Lyocell
Také se nazývá tahové a patří do stejné kategorie vláken jako viskóza. I to se získává z celulózy a je vláknem, které si oblíbili návrháři udržitelné módy. Lyocell byl vyvinut v roce 1972, takže je ve srovnání s viskózou a bavlnou vláknem s nejkratší životností na trhu. Snadno se používá jak v oděvním, tak ve výkonném textilu.
Vaše oblečení, vaše informovaná volba
Zatímco ještě před několika desetiletími dominovaly v textilním průmyslu syntetické materiály, dnes máte při nákupu oblečení mnohem větší výběr. Přírodní, organické materiály používané k výrobě oblečení jsou nejen příjemné a pohodlné na nošení, ale také šetrné k životnímu prostředí. Proto při doplňování šatníku postupujte moudře a vědomě, myslete na sebe i na životní prostředí.